Her güzelliğin bir zorluğu, her başarının bir emeği varken akıp geçen yıllar ayna olup dile gelse bakın Hürkont Medya Grubunda Yarış Dünyası Dergisi’nin gurur hanesine yazılan 1000. sayısının ve www.liderform.com.tr uzun yolculuğu nasıl anlatılırdı?

Yıllar evveldi… O günün koşullarında en çok satan Hürriyet gazetesinde at yarışı tahmini yapan ve aynı zamanda haftalık at yarışı dergisi yayınlayan bir yarış yazarı arkadaşımız, tahmin yaptığı gazete sütununun da “at yarışı bültenlerine para verip almanıza gerek yok. Size Hürriyet gazetesi gazete yeter” sloganına yer verdi. O günkü koşullarda günlük galopları, sprintleri biz bültencilerden haftalık dergisine ücretsiz alan yarış yazarı arkadaşımızı bültenciler birliği olarak ikaz etmemize rağmen tahmin yaptığı gazete sütununda sloganını sürdürdü. Sloganın devam etmesi üzerine tüm bültenciler olarak birleşip haftalık bir dergi yayınlama kararı aldık.

Dergi ismi için düzenlenen yarışmada çok sayıda gelen mektup içerisinde oy birliği ile Yarış Dünyası isminde karar birliğine vardık. Yarış Dünyası ismini öneren yarışmacı ise ödül olarak renkli televizyon kazandı. Hürkont Medya Grubunun merkez bürosunda hazırlanıp İncirli’de Son Havadis Gazetesi tesislerinde baskıya giren Yarış Dünyası Dergisi’nin dağıtımını İstanbul’un belli bir kesiminde Memuda; geri kalan tüm Türkiye’de ise Hürkont Medya Grubu sağlamaktaydı. O yıllarda at yarışı dergiciliğinde Banko Dergisi ile yarış camiasına hizmet eden bir diğer dergi Yarış Dünyası Dergisi oldu. Rahmetli Özcan Aytunç, engin bilgi birikimi ve kendine has üslubuyla Yarış Dünyası Dergisi’nin önemli kalemiydi.

Banko Dergisi’nin kısa bir süre sonra yayın hayatına son vermesiyle birlikte Yarış Dünyası Dergisi, at yarışı dergiciliği kulvarında yoluna yalnız şövalye olarak devam etti. Her geçen gün tiraj da kıpırdamalar kaydedilse de yapılan hesaplamalarda zarar ile karşı karşıya kalınmıştı. Giderleri bir kenara bırakırsak kağıt ve baskı maliyetinin dahi karşılanamaması üzerine Yarış Dünyası Dergisi’ne ortak olan diğer bültenciler çekilme kararı aldılar. Teknik hazırlık ve dağıtımını üstlenen Hürkont Medya Grubu, Yarış Dünyası Dergisi’ni tüm maddi zorluklara rağmen okurlarıyla buluşturmada kararlığını bir yıl boyunca aynı satış fiyatıyla sürdürdü. O yıllarda bugün ki teknolojik imkanlar olmadığı için Yarış Dünyası Dergisi’nin hazırlık aşamasında da binbir güçlük yaşanıyordu. Gerek yarış fotoğraflarını gerekse kronometrik sıralamaları Rahmetli Yavuz Vidinli Unkapanı’nda kendi tesislerinde hazırlayıp Hürkont Medya merkeze getirmekteydi. Rahmetli Özcan Aytunç olduğu gibi Rahmetli Yavuz Vidinli’de Yarış Dünyası Dergisi’ndeki hizmetlerinden dolayı tek kuruş ücret talep etmediler. Rahmetli Yavuz Vidinli ve rahmetli Özcan Aytunç, Yarış Dünyası Dergisi’nin iki mimarıdır.

Yarış Dünyası Dergisi, okurlarından aldığı güçle her dönem Türk atçılığının atan kalbi olmayı başardı. Dönem dönem öne çıkan haberler birilerini rahatsız etse de gerçeklerin gün yüzüne yansıması birilerini sevindirdi. Yüksek Komiserler Kurulu’nun Ankara departmanında 85 metrekarelik kiralık bir daire içerisinde 110 civarında personel çalıştırdığını, bu personellerden 30’unun daktilocu, 20’sinin evrak takipçisi vs. olduğu, isimleriyle tek tek ne kadar maaş aldıkları haberi Yarış Dünyası Dergisi’nde yayınlandığında o dönemki gündemin seyri de değişmişti. Her ne kadar YKK, haberin içeriği ile ilgili TJK’dan kaynak edindiğimizi düşünüp TJK çatısı içerisinde haberi sızdıran şahıs ya da şahısları araştırma yoluna gitse de aslında haberin kaynağı YKK’da çalışıp o günkü bakan tarafından görevine son verilen bir şahıstı. O yıllarda sahalarda fırtınalar kopartan bir jokeyin, sabahın erken saatinde idmanları takip etmek için tam ben Veliefendi Hipodromu kapısından içeri girerken kapıda bana: “-Sen ne yapıyorsun? Seni yok ederler” derken duyduğu kaygının yüzüne yansımasını yıllar geçse de açıkçası hala unutamadım.

İki defa kapanma ile karşı karşıya kalan Yarış Dünyası Dergisi, kararlılığından hiçbir dönem ödün vermedi. Allah uzun ömürler versin Fotoğrafçı Yaşar Eskici ile çalıştığımız yıllarda bir gün Veliefendi’deki Cumartesi ve Pazar açık yarışlarda yine bir araya gelmiştik. Yarış komiserler kurulunun odasının yanında foto finiş odası vardı. Eskici odaya girip filmi fotoğraf makinesinden çıkarır, ben de aldığım filmi tablete çevirip renk ayrımına götürürdüm. O gün Eskici 3 dakikada çıktığı odadan 30 dakikada çıkamayınca endişelendim. Odadan çıktığında yüzü kireç gibi olan Eskici’ye neler olduğunu sorduğumda bana, fotoğraf makinesine film makarasını koymayı unuttuğunu söyledi. Duyduklarım karşısında Yaşar Eskici gibi ben de büyük bir şaşkınlık yaşamıştım. Nitekim o hafta Cumartesi ve Pazar yarışlarının Şeref Tribünü’nde yapılan kupa törenlerinin fotoğraflarını yayınlayamadığımız için okurlarımızdan özür diledik. O yıllarda www.liderform.com.tr at yarışı sitesini hayata geçirdik. Rahmetli Özdemir Atman ile orta sahada ne zaman fotoğraf çektirsek Atman, Eskici’ye : “-Fotoğraf makinesinde film var mı?” diye sorar ve dakikalarca gülüşürdük.

Anılar… Uzun yolculuğun silecekleri anılar… 2001 yılında Başbakanlık Koşusu’nu K.Serdar Özçolak’ın MEDYA isimli safkanı jokey Akın Özdeniz ile kazanmıştı. Yarış Dünyası Dergisi’nin sayfa sorumluluğunu üstlenen iki görevli personelin böylesi önemli bir habere dergi sayfalarında yer vermemeleri beni radikal bir kararın eşiğine getirmiş ve bu karar, her iki personelin çıkışının verilmesiyle sonuçlanmıştı. Evet… O gün bir kararın eşiğine gelmiştim ve profesyonel davranıp kararımı tatbik etmiştim. Ancak verdiğim karar benim hayatımda da yeni bir düzene yol açmıştı. O günden beri Pazar gecesi geç saatlere ve Yarış Dünyası Dergisi Pazartesi öğleden sonra baskıdan çıkıp dağıtıma geçtiği süreye kadar işimin başında olup son sayısı kapanıncaya kadar da bu sorumluluğumu üstlenmişimdir. Yarış Dünyası Dergisi kapandıktan sonra www.liderform.com.tr sitesi ile yarış camiasının sesi olmaya devam ettim.

Haberin merkezi www.liderform.com.tr’de sabah idmanlarındaki günlük galoplar, sprintler artık saat 9.00’da elinizde olacağı gibi yurt içinden ve yurt dışından en güncel atçılık haberleri de yılların deneyimli kadrosunun süzgecinden geçerek sizlerle artık buluştu.

Yol arkadaşın www.liderform.com.tr ile değişime hazır mısın?

Kemal Akyer