2006 yılında kaybettiğimiz Asli Üye Ali Orhan Birol anısına düzenlenen koşu, 11 Eylül Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda yapıldı.

11 Eylül Cumartesi günü Ankara 75 Yıl Hipodromu'nda 1600 metre çim pistte yapılan KV- 7 Ali Orhan Birol Koşusu'na 6 safkan katılım gösterdi. Koşunun liderliğini GRAY SHDOW alarak koşuya tempo vererek son vırajı 1 boy önde lider döndü. Bariyer dibinden bir atın girip çıkacağı kadar kulvarı son 400'de açması TIRMIL EFESİ gireceği anda bir anda kulvar dibine girerek kapatması TIRMIL EFESİ binicisi atını tutarak aksiyon ve zaman kaybedip safkan yarışs bir daha tam adapte olamayıp en kötü ikinci bitirebileceği koşuyu üçüncü bitirirken ilk yarışında daha farklı koşacak olup notlarınızı alınız. Bekleme yarışı yapan THE PULUCKY, son virajı beşinci durumda safkanların dışından orta kulvardan son 200'den sonra yapmış olduğu güzel sprinti ile son 20 metrede GRAY SHADOW lıderliğini alıp yarım boy fark 1.38.50'lik derecesi jokeyi Halis Karataş ile bütünleşerek THE PLUCKY kazanırken son 800: 0.46.24 oldu. Kazanmasına katkı yapanları tebrik ederiz. TIME IS NOW, startan 2 boy geç başlayıp Ahmet Çelik safkana ne yaptıysa safkan koşmak bugün için istemedi. 800'de itiyor aynı yere basıyor. Son virajı sonuncu durumda rakiplerinden farklı dönüyor. Son 100'den sonrada Ahmet Çelik enseye bastı. Bu safkan hayatının ilk yarışını yedinci bitirdi. İkinci koşusunda çim pistte ikinci oldu. Üçüncü koşusunda Ahmet Çelik ile maiden'den çıktı. Mevlana Koşusu'nda 7.inci oldu. 21.8 2021 Ankara çim pistte pist normal 3.3 1600/1.35.80 bitirdi. 11/9/2021 TIME IS NOW, canı koşmak bugün istemedi 1.40.36 derecesi ile çim pist ölçümü (3.3) normal olması ile yarışı farklı sonuncu bitirirken jokeyi Ahmet Çelik bu koşuda %1 hatası yok. Safkanın bu koşusundaki derecesini sıralamasını kesinlikle ölçü almayın ilk yarışında çok daha farklı koşacaktır.

3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus yarış (KV-7), 1600 metre mesafe üzerinden çim pistte gerçekleştirildi. 6 erkek tayın katıldığı koşuda, Ayşe Başaran’ın sahibi, Nejdet Ateşşahin’in de yetiştiricisi olduğu doru tay The Plucky (Mendip - Best Of Angel / Giacomo) jokeyi Halis Karataş’la galibiyete ulaştı. Halil Kabukcı antrenesindeki safkan, son galibiyetini Temmuz ayında İstanbul’daki Handikap-16 koşuda elde etmişti.

Tabelanın ikinci basamağında Gray Shadow (Lion Heart - Never Touch A Star / Henrythenavigator) kendine yer bulurken, Tırmıl Efesi (Marcavelly - Prenses Seçil / Common Grounds) üçüncü, Sailor Kingdom (Mendip - Qountm Girl / Mountain Cat) dördüncü, Lorenzo (Step By Step - Zina La Belle / Mark Of Esteem) beşinci sırada yer aldı.

Kazanan safkan için müddet 1.38.50 olurken, farklar Boyun - 1,5 Boy - Boyun - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından düzenlenen törende, kazanan tayın sahibine vekaleten antrenörü Halil Kabukcı’ya kupasını Ceylan Tunca takdim etti.

Şeref Tribünü’ndeki törene Ankara Hipodrom Müdürü Özgür Kaya da katıldı.

Ali Orhan Birol

1932 yılında İstanbul’da doğan Ali Orhan Birol, Amerikan Koleji’nde eğitimini tamamladı. Ankara’da akaryakıt işletmeciliği yaparak iş hayatına atılan Birol, uzun yıllar at sahipliği ve yetiştiricilik yaptı. Dean Martin ve Jery Lewis isimli safkanlarıyla birçok Grup koşuda başarı sağladı. 1992 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. 2006 yılında aramızdan ayrılan Ali Orhan Birol’u anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.